After taking a trip to Universal Studios in Florida, a mom of 2 revealed the cost of just one day at the theme park.
People have been left shocked after finding out how much she spent…

Scroll down for the full story!
Miranda Pearce, a marketing coach from Sandbach Cheshire, recently booked a holiday to Florida.

And it’s obvious when you’re going to such a place you’ll definitely visit Universal Studios to grab a bit of your childhood back.
Well, sharing a clip on TikTok the mom vlogged their trip…

Including some wise advice for people taking a trip to Universal Studios, but it was her follower’s response to video that caught everyone’s attention…
“They absolutely fleece their guests.” wrote one user.

“Me and my other half are starting an Orlando fund to take our two kids but I fear no matter how much we save we just won’t be able to afford it,” added another.
“I can vouch for that went last year 3 persons and fast passes $1200 for a day,” chimed in one user.

While another noted that the family should “forget the fast passes next time you go.”
And the comments kept on coming, as several others pointed out that they could have gone somewhere else cheaper on holiday.
“Like its an expensive place of course, you can get cheaper tickets and go at a quiet time of the year. No need for fast pass,” said another.

“Could have gone away to Portugal for a week and rented a villa for that,” one person wrote.
“Yep we paid $920 us in LA universal for 3. Way too expensive” added another user.

More seasoned visitors reacted to the video with advice saying: “bring your own snacks and drinks” and “skip the fast track tickets.”
The comments come after Miranda said in the video: “Guess how much we spent in one day at Universal Studios Florida.”

“Wait for the end, you ain’t gonna believe it.”
According to the Daily Mail, the family’s day began with breakfast at the Wendy’s Drive-Thru.

Which cost $21.79.
Then the family headed to the luxury resort and the parking fee was a crazy amount…

The parking expenses cost them $27.Â
Miranda then shared a clip of her son holding a drink…

And said: “This is us getting a refillable drink for $19.”
She then revealed the family went on to meet King Julian from the movie Madagascar who said is her absolute “hero.”

But yet again there were costs waiting at the end…
As they ended up paying $42.60 for a simple souvenir…

And that was just a Harry Potter notepad and a pen.
It was then time for lunch…

And what would usually cost them approximately $6 for a burger meal, Miranda revealed they spent $62.79 for a burger and chips… clearly Universal Studios is mega expensive.
But an additional treat for her boys was added up quickly…

And another $19.76 was spent on some ice cream.
But that’s not all…
In the video, Miranda also revealed she got a coffee in the afternoon…

Which cost her $4.25, and then they decided to get dinner from Burger King priced at $34.
Although, her followers said she shouldn’t have wasted her money on fast passes her reasoning was justified.

The mom said: “I’m not waiting around in any queue with a six-year-old,” and then asked her audience: “Would you have paid that?”
At the end of the video, Miranda revealed the total cost after showing her day well spent at the adventure park…

The Daily Mail reports that the total cost of the day was $1113.40, and she mentioned that it “didn’t include tips.”
What do you think?